این روزها در هر خانه، اداره یا مغازه‌ای جاروبرقی وجود دارد و تمیز کردن محل کار و زندگی بدون آن دور از ذهن و کاری نشدنی است. اگر برای خرید جاروبرقی در بازارِ این کالا به جست‌وجو بپردازید با گستره‌ی وسیعی از محصولات مواجه می‌شوید که هم ظاهر و هم ابعاد متفاوتی دارند. گرچه عملکرد همه آن‌ها با مکش همراه است ولی مواردی در هر یک وجود دارد که آن‌ها را از دیگری متمایز می‌کند یا یکی را بر دیگری برتری می‌دهد. در این راهنمای خرید مشخصاتی که باید در انتخاب و خرید یک جاروبرقی موردتوجه قرار گیرند بیان می‌شوند. البته در این نوشته از پرداختن به جاروهای صنعتی که دنیایی متفاوت دارند خودداری شده و به کالاهایی که در گروه جاروهای خانگی  تا نیمه‌صنعتی قرار دارند و در حال حاضر در بازار وجود دارند پرداخته می‌شود. در ادامه با ساینا همراه باشید.

جاروبرقی‌ها ازنظر ظاهر به ۲ دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:

  • جاروبرقی‌های ایستاده یا سطلی
  • جاروبرقی‌های خوابیده

جاروبرقی‌های ایستاده یا سطلی آن‌هایی هستند که مخزن زباله‌ی آن‌ها، موتور،سیم جمع کن و دستگیره همگی در یک بدنه جای گرفته‌اند و مهم‌ترین شاخصه آن‌ها این است که موتور جاروبرقی به صورت عمودی قرارگرفته است. قرارگیری موتور به صورت عمودی در جاروبرقی های سطلی سبب افزایش راندمان جارو و قدرت مکش جارو شده و به دلیل عبور جریان هوای بیشتر از موتور، از گرم شدن بیش از حد موتور هم جلوگیری می کند. این جاروبرقی‌ها طی زمان تغییرات عمده‌ای در موتور و مخزن داشته‌اند ولی ظاهر کلی آن‌ها تغییر چندانی نکرده است. جاروبرقی های ایستاده به خاطر ظرفیت بالای مخزن زباله برای مساحت‌های بزرگ بسیار مناسب هستند. مخزن این جارو ها در دو نوع فلزی و پلاستیکی وجود دارد. بدنه های فلزی به دلیل دفرمه شدن در اثر ضربات وارد شده به آن چندان مناسب جاروهای خانگی نیست و بیشتر در جاروبرقی های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.  جنس بدنه جاروبرقی های ساینا از مواد ABS درجه 1 می باشد که علاوه بر زیبایی از استحکام بالا نیز برخورد است.  متاسفانه در برخی جاروبرقی های نامرغوب به جای استفاده از مواد پلیمری درجه یک از مواد آسیابی استفاده شده است که این موضوع به راحتی توسط مصرف کنندگان قابل تشخیص می باشد. مهمترین علامت مشخصه مواد آسیابی، شکننده بودن قطعات تولید شده با این مواد می باشد.

در مدل‌های جدید  جاروبرقی های سطلی قسمت موتور جارو طوری طراحی‌شده تا بتوان آن را از بدنه جدا کرد و بتوان به راحتی مخزن زباله را تخلیه و شستشو نمود.

جاروبرقی‌های خوابیده همان‌هایی هستند که با شنیدن کلمه‌ی «جاروبرقی» معمولا در ذهن هرکسی تداعی می‌شوند. شاخصه‌ی اصلی این دستگاه‌ها قرارگیری موتور به صورت افقی و یکپارچه با بدنه جارواست.

پیشنهاد  ساینا

جاروبرقی سطلی ساینا مدل vc-3600

جاروبرقی 3600 ساینا

جاروبرقی ساینا مدلvc-3600  از محصولات شرکت ساینا الکتریک است که از قدرتی بالا و کیفیتی مطلوب بهره می‌برد. این دستگاه که در ردیف جاروهای سطلی قرار می‌گیرد، گنجایش قابل‌توجهی دارد و با توجه به کیفیت عملکرد و ویژگی‌ها می‌تواند برای انواع منازل مسکونی ،آپارتمان ها و سالن‌های بزرگ همچون فروشگاه‌ها، مساجد و به‌ویژه رستوران و هتل‌ها مورداستفاده قرار گیرد. جاروبرقی ساینا مدلvc-3600   از قابلیت فیلتر دوار و لوله استیل تلسکوپی نیز بهره‌مند است. این مدل دارای سیم‌جمع‌کن دستی نیز است که از مزایای این دستگاه محسوب می‌شود. طول سیم این مدل 5 متر است و شعاع عملکردی بالایی دارد.

جاروبرقی ساینا مدلvc-3600   از جاروبرقی‌های ایستاده و مجهز به فیلتر دوار و رطوبت گیر است که طراحی زیبا و قدرت بالایی دارد. این جاروبرقی قدرتمند از مخزنی با حجم قابل‌توجه برخوردار است و مصرف‌کننده به‌راحتی می‌تواند از کیسه‌ی دائمی قابل‌‎شست‌وشو یا پاکت‌های یکبار مصرف قابل تعویض نیز استفاده کند.

بکارگیری فیلتر دوار با تکنولوژی سایکلون در این جارو سبب شده بیش از 90 درصد زباله ها و گرد و غبار در لیوان شیشه ای این فیلتر جمع آوری شده و از پر شدن کیسه جاروبرقی جلوگیری کند.

از دیگر مشخصات این مدل می‌توان به داشتن لوله‌ی تلسکوپی قابل تنظیم و سری مخصوص جارو کردن کناره‌های دیوار اشاره کرد. درمجموع، جاروبرقی ساینا مدلvc-3600  باقدرت مکش بالا و طراحی بسیار زیبا، گزینه‌ای مطلوب و قابل‌تامل به شمار می‌آید. بهره‌مندی از کابل برق بلند و همراه شدن آن با خرطومی و لوله‌ی اصلی سبب شده محدوده‌ی عملکردی دستگاه بالا برود.

امکانات اضافه

جاروها در هر گروهی که قرار بگیرند می‌توانند دارای امکاناتی اضافه باشند که آن‌ها را به دیگران برتری دهد. وجود آن‌ها برای عملکرد دستگاه الزامی نیست ولی حذف هر یک می‌تواند بر راندمان دستگاه، عملکرد بهینه و استفاده راحت از دستگاه تأثیر منفی بگذارد. در زیر به تعدادی از این امکانات می‌پردازیم:

لوله تلسکوپی

sayna

لوله‌های فلزی جاروبرقی برای استفاده در شرایط خاص یا برای تطبیق با قد کاربر قابل تنظیم هستند و برای این کار از مکانیسمی بهره می‌برند که به آن «تلسکوپی» اطلاق می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود تا لوله‌های فلزی روی ‌هم بلغزند و در اندازه‌های از پیش تعریف‌شده ثابت شوند. برای آزاد‌کردن گیره‌ی تلسکوپی و تغییر اندازه از دکمه‌ی ساده یا دکمه‌های استوانه‌ای پیشرفته استفاده می‌شود. در دکمه‌های استوانه‌ای اندازه‌کردن لوله کاری راحت‌تر است و با کشیدن این دکمه به هر سمت اندازه‌ی لوله تغییر به‌دلخواه کاربر تغییر می‌کند.

لوله خرطومی

sayna-jaroo

لوله خرطومی در جاروهای مختلف ساختاری منعطف دارند تا به‌راحتی به چپ و راست، عقب و جلو حرکت کنند و در همین حین قطع نشده و تا نشوند. این لوله‌ها معمولا پلاستیکی هستند. طول لوله‌های خرطومی در بیشترین حالت، در حدود ۲ متر است و بلندی بیش‌ازحد این لوله همانند کوتاهی غیرمعمول آن باعث سختی در استفاده از جارو می‌شود. علاوه بر کاهش قدرت مانور در لوله‌های بلند، قدرت مکش هم افت خواهد کرد. پس فریب طول بلند لوله‌ی خرطومی را که در برخی تبلیغات به آن اشاره می‌شود نخورید.

محل اتصال لوله خرطومی به بدنه در جاروبرقی های ساینا

شاید کم‌اهمیت باشد ولی بودنش خیلی بهتر از نبودنش است. در این مکانیسم ویژه در محل اتصال لوله خرطومی به بدنه محدودیتی برای چرخش خرطومی وجود ندارد و کاربر به هر طرف که برود خرطومی می‌چرخد و قدرت مانور را بالا می‌برد.

چرخ‌ها

چرخ‌ها یکی از موارد مهم در جاروبرقی محسوب می‌شود. جاروبرقی های ساینا با دارا بودن چرخ های بزرگ با طراحی منحصر بفرد باعث افزایش قدرت مانور جارو شده است. بزرگ بودن چرخ‌ها و چرخش راحت آن‌ها باعث می‌شود تا جارو روی سطوح مختلف به‌آسانی حرکت کند.

دستگیره یا زانویی

دستگیره شاید به نظر خیلی افراد چندان مهم نباشد ولی یکی از بخش‌های مهم جاروبرقی است چراکه مستقیما با کاربر در ارتباط است و شکل ناصحیح آن کاربری دستگاه را بسیار دشوار می‌کند.

سیم برق و سیم‌جمع‌کن

تقریبا تمام جاروبرقی‌های خانگی در حال حاضر دارای سیم‌جمع‌کن دستی یا اتوماتیک هستند و سیم یا کابل برق بلند جارو را به داخل دستگاه جمع می‌کند. این کار با فشردن دکمه‌ی پدالی روی بدنه یا با چرخش دسته سیم جمع کن انجام می‌شود. سیم جمع کن های اتوماتیک (فنری)  در جاروبرقی ها دارای عمر کوتاه تری نسبت به سیم جمع کن های دستی هستند که این موضوع به دلیل قرار گرفتن فنر سیم جمع کن در مجاورت حرارت تولید شده از موتور جارو و از دست دادن قابلیت فنر می باشد بنابراین سیم جمع کن های دستی از عمر مفید بیشتری برخوردار می باشند.

کلید دو سرعته

متغیر بودن دور موتور در جاروبرقی بر حسب نوع استفاده از آن یکی از قابلیت های کاربردی در جارو برقی محسوب می شود. جاروبرقی های ساینا با دارا بودن کلید دو سرعته به کاربر این امکان را می دهد که توان مکشی مورد نیاز در دو حالت دور کم و زیاد تنظیم نماید.

 

برس اصلی جاروبرقی یا پارویی

برس اصلی یا پارویی همان قسمتی است که روی زمین قرارگرفته و مکش از طریق مجرای آن انجام می‌شود. بسیاری از جاروها از پارویی‌های ساده بهره می‌برند و تنها با فشردن یک دکمه‌ی پدالی روی آن، برسی زیر آن بیرون می‌آید تا جارو کردن فرش و موکت بهتر انجام شود. برخی جاروها به همراه پارویی‌های مخصوص برای کارهای خاص عرضه می‌شوند و درواقع بیش از یک پارویی دارند. البته خیلی وقت‌ها این پارویی‌های متنوع تنها به درد تبلیغات می‌خورند و در طول عمر جارو از آن‌ها استفاده نمی‌شود. شرکت‌ ساینا الکتریک با تغییر ظاهری روی پارویی اصلی باعث بهبود عملکرد آن شده‌است . در این پارویی‌ تغییر شکل از حالت خطی به نوک‌تیز و نیز ایجاد مجاری متعدد و هدفمند زیر پارویی، نصب چرخ‌های متعدد و کارآمد باعث بهبود چشمگیر کارآیی آن شده‌است.