برای آرام شدن کودک می توان از ترفندهای مختلفی استفاده کرد. برخی از والدین قبل از این که پدر و مادر شوند تصور می کنند برای آرام کردن کودک خود باید محیطی آرام و به دور از هر گونه آلودگی صوتی برای کودک فراهم کرد. شاید برای شما هم جالب باشد و تعجب کنید وقتی بفهمید که بعضی از نوزادان با صدای جاروبرقی یا سشوار آرام شده و حتی به خواب میروند. اما  فکر می کنید علت آن چیست؟ در این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی تاثیر صدای جاروبرقی و سشوار بر آرامش نوزادان بپردازیم.

بیشتر بخوانید : 

دلیل تاثیر صدای جاروبرقی و سشوار بر آرامش نوزادان چیست؟

این اتفاق یک دلیل پزشکی مهم دارد و معمولا برای نوزادان مبتلا به کولیک تاثیرگذار است. کولیک نوعی دل درد است که تکرار می شود و معمولا برای آن علت خاصی نمی توان پیدا کرد ولی یکی از دلایل شایع گریه در شیرخواران است.

تاثیر صدای جاروبرقی و سشوار بر آرامش نوزادان

بیشتر بخوانید : 

در واقع صدای ملایم و یکنواخت جاروبرقی و سشوار یادآور خاطره صداهای درون رحم و دوران جنینی برای نوزاد و باعث آرامش اوست. این صدا تحت نام صدای سفید معرفی می گردد. همان طور که می دانید نورسفید از ترکیب تمام رنگ ها (فرکانس ها) ایجاد می شود، صدای سفید هم از ترکیب تمامی فرکانس های مختلف صوتی ایجاد می شود. چون صدای سفید از ترکیب فرکانس های مختلف صوتی ایجاد می شود، از آن برای پوشش دادن سایر فرکانس ها استفاده می شود. مثلا اگر شما در اتاق هتلی مشغول استراحت هستید و صدایی از اتاق مجاور آرامش شما را به هم می زند، شما می توانید با روشن کردن یک پنکه صدای مزاحم را پوشش دهید. در اینجا پنکه تقریبا این صدای سفید را برای شما ایجاد کرده و شما صدای مزاحم را کمتر می شنوید. پخش صدای سفید برای بهبود خواب و استراحت انسان پیشنهاد می شود، به همین دلیل صدای سشوار یا جاروبرقی اثر هیپنوتیزم روی نوزاد دارد و روشی موثر برای آرام کردن اوست به این صورت که باعث احساس امنیت و تنها نبودن می کند. ولی از آنجایی که گوش نوزاد فقط صداهایی تا شدت 85 دسی بل را تحمل می کند و صداهای بیش از این، سلول های مویی حساس به صدا را در گوش نوزاد نابود می کند می توان به جای جاروبرقی و سشوار از یک موسیقی بدون کلام و آرام برای خوابیدن نوزاد نیز استفاده کنید. چرا که در واقع به این وسیله توانسته اید تداعی دوران بارداری را برای کودک کرده باشید.

همراهان عزیز پس با توجه به این مقاله می توان نتیجه گرفت تاثیر صدای جاروبرقی و سشوار بر آرامش نوزادان چیز عجیبی نیست و شما نباید بابت این مسئله نگرانی خاصی داشته باشید …